O nas

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą mieszkańców, która chce poprawy jakości powietrza w Sieradzu.

Jeszcze kilka lat temu sami nie zdawaliśmy sobie sprawy jak poważnym problemem w Sieradzu jest smog, i że dotyczy on nas wszystkich. Teraz wiemy dużo więcej i chcemy tą wiedzą dzielić się z Wami. Mamy rodziny: dzieci, dziadków, rodziców i chcemy by wszyscy mogli oddychać czystym powietrzem w naszym mieście.

Chcemy także wpływać na władze samorządowe, aby traktowały problem smogu poważnie i aby podejmowały stosowne działania w interesie wszystkich mieszkańców.

Wspólnie możemy więcej! Przyłącz się. Znajdź nas na Facebooku.

Forma prawna, finansowanie

Aktualnie tworzymy grupę nieformalną. Jesteśmy członkiem Polskiego Alarmu Smogowego.

Cała nasza działalność jest charytatywna, nie otrzymujemy za to żadnego wynagrodzenia, poświęcamy swój własny czas. Większość wydatków pokrywamy z naszych prywatnych środków. Na niektóre działania udaje nam się pozyskać w pełni jawne, ogólnie dostępne dofinansowania. Najczęściej są to różnego rodzaju granty. Każde dofinansowanie jest przez nas rozliczane i podlega weryfikacji. Pozyskane do tej pory środki przeznaczyliśmy głównie na dwa czujniki jakości powietrza AIRLY, przenośny miernik cząstek PM oraz na kampanię bilbordowo – radiową.

Co robimy

Nasza działalność na rzecz poprawy jakości powietrza w Sieradzu to między innymi:

Czujniki Airly - zorganizowaliśmy w bezpośredni lub pośredni sposób montaż na terenie Sieradza ok. 10 szt. czujników jakości powietrza Airly.

Facebook Sieradzkialarmsmogowy – prowadzimy funpage, gdzie na bieżąco zamieszczamy artykuły, informacje, materiały edukacyjne, alerty o jakości powietrza. Obecnie liczba obserwujących naszą stronę to ponad 1800 osób.

Edukacja na Jarmarkach – dwukrotnie uczestniczyliśmy w Jarmarku Adwentowym, raz w Jarmarku Powiatowym gdzie uświadamialiśmy mieszkańców jak poważnym problemem w naszym mieście jest smog (stoisko, sonda uliczna, ulotki, ankiety).

Mikrogranty - pozyskaliśmy fundusze na 2 czujniki Airly (zainstalowane zostały przy ulicy Paderewskiego i Widawskiej) i przenośny czujnik do pomiaru jakości powietrza.


Oczyszczacze powietrzadzięki naszej działalności i nagłaśnianiu problemu przyczyniliśmy się do pozyskania i zakupu przez Urząd Miasta Sieradza kilku sztuk oczyszczaczy powietrza do sieradzkich przedszkoli i szkół. Niestety, na chwilę obecną, brakuje jeszcze w przedszkolach 38 oczyszczaczy, które Pan Prezydent Paweł Osiewała obiecał zakupić w 2019 roku.

Banery informacyjne - przy wsparciu finansowym Polskiego Alarmu Smogowego zaprojektowaliśmy, wydrukowaliśmy i powiesiliśmy na terenie miasta ponad 40 banerów, informujących o Uchwale Antysmogowej Województwa Łódzkiego z 2017 roku i o obowiązku wymiany pieców pozaklasowych.

Ulotki informacyjne - wydrukowaliśmy i rozprowadziliśmy ok. 4000 ulotek nawiązujących do kampanii z banerami i dotyczących programu "Czyste powietrze" na przełomie 2019/2020 roku.

Edukacja przedszkolaków - przeprowadziliśmy 30 spotkań edukacyjnych z przedszkolakami, w których wzięło udział około 500 dzieci z Sieradza i okolic. Głównym celem zajęć było zapoznanie maluchów z problemem zanieczyszczenia powietrza oraz kształtowanie prawidłowych zachowań podczas smogu. Poprzez edukację dzieci chcemy wpływać na zachowania ich rodziców, dziadków, opiekunów.

Czujniki ESAdzięki naszym działaniom i promowaniu programu ESA w sieradzkich szkołach, udało pozyskać czujniki ESA dla dwóch sieradzkich szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1. Zgłosiliśmy również dwie szkoły podstawowe: SP 4 i SP 9. Mamy nadzieję, że one również zostaną włączone do projektu .

Akcje informacyjno- edukacyjneuczestniczymy w audycjach radiowychi programach w telewizji lokalnej.

Program Ochrony Powietrza we współpracy z alarmem Łódź bez Smogu i fundacją Frank Bold przygotowywaliśmy uwagi do Programu Ochrony Powietrza Województwa Łódzkiego. POP został uchwalony przez Sejmik Województwa Łódzkiego 15 września 2020 roku.

Granty z programu Nasze Powietrze - pozyskaliśmy grant na kampanię społeczną „Czysty Sieradz – oddychajmy lepiej, oddychajmy razem”. Informacyjno- edukacyjny projekt, w formie bilbordów i spotów radiowych, rozpocznie się w styczniu 2021 roku i potrwa 2 miesiące. Całość sfinansowana została ze środków Clean Air Fund przy współudziale Krakowskiego Alarmu Smogowego, a zaprojektowana i zrealizowana przez Sieradzki Alarm Smogowy.


Dołącz do nas

Przeszkadza Ci stan powietrza w Sieradzu? Chciałbyś to zmienić?

Zachęcamy do współdziałania, do pomocy - każda forma będzie mile widziana. Znasz się na facebooku, na tworzeniu stron WWW, na grafice a może znasz się na prawie? Zapraszamy! Dołącz do nas!