Mobilne płuca 2022

Mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego w Sieradzu

Przez dwa tygodnie sieradzkie powietrze, na oczach mieszkańców miasta, wdychały sztuczne, dwumetrowe płuca. Duża instalacja stanęła w centrum Sieradza (od 6 lutego 2022 r. do 20 lutego 2022 r.).

Ta akcja to efekt naszej współpracy z Polskim Alarmem Smogowym, który z „płucami” odwiedza różne miejscowości w kraju. Zaprosiliśmy do współpracy również Urząd Miasta Sieradza. Ten wsparł naszą akcję działaniami organizacyjnymi. Pomogła nam także firma Scanfil, która zobowiązała się pokryć koszty operacyjne utrzymania „płuc” w tym między innymi niezbędne podłączenie do prądu.


Mobilne płuca przez dwa tygodnie oddychały sieradzkim powietrzem. Trafiły na świetną jak na zimę pogodę. Było mnóstwo deszczu, który co drugi dzień "zmywał" flizelinowe płachty. Było ciepło, ultra wietrznie i deszczowo.


Mimo to nasze płuca co chwilę przybierały ciemny kolor. Jeszcze dwa dni przed odjazdem mocno zlane wodą praktycznie się wybieliły, by po dwóch dniach osiągnąć ostatecznie kolor ze zdjęcia. Brudny, szary, pokryty czarnym pyłem. Dziś (koniec marca 2022 r.) w mieście nie ma czym oddychać. Przez pewien czas pogoda pomagała nam chronić się przed kumulacją pyłów i zanieczyszczeń. Niestety śmiercionośny smog nie mija.

Nie możemy o nim zapomnieć!