W każdym kotle na paliwo stałe dopuszcza się spalanie:
grubego węgla kamiennego dobrej jakości, koksu, ekogroszku (wytwarzanego z wysokokalorycznego węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, rozmiary ziaren od 5 do 25 mm)
drewna o wilgotności w stanie roboczym poniżej 20%
pelletu
brykietu z drewna, słomy i innych biopaliw
Uchwała antysmogowa województwa łódzkiego z dniem 1 maja 2018 r. zakazała stosowania następujących paliw:
w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi powyżej 15%, za wyjątkiem paliw o wartości opałowej niemniejszej niż 24MJ/kg i zawartości popiołu nie większej niż 12% (miał węglowy)
węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla
mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem
zawierających biomasę stałą o wilgotności powyżej 20%
W kotłach c.o. nie wolno także spalać żadnych odpadów ani śmieci. Podstawą prawną jest USTAWA z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, Dz.U.2013.21 z dnia 2013.01.08. Za jej nieprzestrzeganie grozi kara aresztu lub grzywny.
W szczególności nie należy spalać:
przetworzonych materiałów, zwłaszcza z tworzyw sztucznych
płyt wiórowych, materiałów z okleiną lub klejem oraz malowanego, lakierowanego lub impregnowanego drewna, palet transportowych
kolorowego papieru
innych odpadów, np. ubrań, butów, gąbek
Pewną wskazówkę może nam dać wygląd wydobywającego się z komina dymu. Doświadczeni kominiarze na tej podstawie potrafią poznać, czym pali się w piecu. Jego kolor i gęstość zależy od rodzaju używanego paliwa oraz od jakości procesu spalania ( czyli klasy używanego kotła). W trakcie eksploatacji nowoczesnych kotłów spełniających wymogi określone dla 5 klasy, praktycznie nie widać dymu wydobywającego się z komina.
Biały dym zbliżony wyglądem do pary wodnej jest uważany za bezpieczny - oznacza że spalany jest gaz, olej opałowy, koks, suche drewno lub węgiel dobrej jakości.
Ciemnoszary dym powstaje w wyniku spalania gorszej jakości drewna lub węgla lub gdy te paliwa są mokre. Taki dym powstaje też przy spalaniu biomasy.
Czarny dym powstaje w wyniku spalania złej jakości węgla, miału, flotu lub mułu węglowego oraz mokrego drewna złej jakości. Powoduje dużą zawartość pyłów i sadzy w powietrzu.
Dym pomarańczowy/bury – powstaje w wyniku spalania odpadów różnego pochodzenia, oznacza to, że do pieca wrzucane są plastiki, puszki, stare ubrania, stare meble, opony, zużyte pampersy i zwykłe śmieci. Jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia.
Tu można obejrzeć przykłady opisanych rodzajów dymu:
http://www.szwajcaria-kaszubska.pl/item/1445-kolor-dymu-z-komina-wskaze-co-spalamy-w-piecu